Πρόγραμμα παρέλασης 28ης Οκτωβρίου

23 Οκτωβρίου 2009

greece.gifthessalon3.bmpΠολιτικών & Στρατιωτικών τμημάτων

Α΄ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΑ 1η Ομάδα

* Μουσική Δήμου Θεσσαλονίκης

* Ανάπηροι με αμαξίδια

– Σύλλογος «Κομάντος 74»

* Σύλλογος απογόνων Μακεδονομάχων «O Παύλος Μελάς»

* Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός

* Σύλλογοι Εθνικής Αντίστασης

* Σύλλογοι ΑΧΕΠΑΝΣ/ «Μέγας Αλέξανδρος» – «Θυγατέρες Πηνελόπη»

2η Ομάδα

* Όμιλος Βρακοφόρων Κρήτης

* Λύκειο Ελληνίδων * Ηπειρωτική Εστία

* Κυπριακή Εστία* Πανελλήνια Ομοσπονδία Μικρασιατικών Σωματείων ( Ένωση Σμυρναίων Μικρασιατών Β.Ελλάδος, Πολιτιστικός Σύλλογος Εστία Φιλλαδελφαίων, Ένωση Μικρασιατών Φοιτητών, Ένωση Νεολαίας Μικρασιατών)

* Πανελλήνια Ομοσπονδία Σωματείων Ανατολικής Ρωμυλίας Β.Θράκης (Π.Ο.Σ.ΑΡ.)

* Ομοσπονδία Πολιτιστικών Συλλόγων και Σωματείων Ν. Σερρών

* Μορφωτικός Σύλλογος Κωφών Θεσσαλονίκης

* Βοϊακή Εστία

* Σύλλογος Δωδεκανησίων Βορείου Ελλάδος

* Εύξεινος Λέσχη

* Σύλλογος Ευρυτάνων «Το Βελούχι»

* Πανελλήνια Ομοσπονδία Θρακικών Σωματείων-Θρακική Εστία

* Κερκυραϊκή Ένωση «Ο Άγιος Σπυρίδων»

* Σύλλογος Κιουταχιωτών «Ο Αίσωπος»

* Σύλλογος Κοκκινοπλητών «Ο Όλυμπος»

* Παγκρήτια Αδελφότης Μακεδονίας

* Πανλεσβιακή Ένωση

* Ένωση Πελοποννησίων «Ο Κολοκοτρώνης»

* Ένωση Ρουμελιωτών Βορείου Ελλάδος

* Σύλλογος Σαρακατσαναίων «Η Ένωση»

* Χριστιανική Ένωση Νέων «Άγιος Δημήτριος»

* Λαογραφικός – Χορευτικός Σύλλογος ΧΑΝΘ

* Χορευτικός Όμιλος Θεσσαλονίκης

* Σύλλογος Γυμναστών Β. Ελλάδος με ειδικότητα Παραδοσιακών χορών

* Σύλλογος Αργιθεατών Β.Ε. «Ο Κατσαντώνης»

* Σύλλογος Λειβαδιωτών Θεσσαλονίκης «Γεωργάκης Ολύμπιος»

* Σύλλογος Σαμίων «Ο Πυθαγόρας»

* Σύλλογος Χίων Θεσσαλονίκης «Η Αγία Μαρκέλλα»

* Πολιτιστικός Σύλλογος «Η Ρωμιοσύνη»

* Σύλλογος Μικρασιατών – Κιζδερβενιωτών

* Σύλλογος Κρανιωτών Ελασσόνας Θεσσαλονίκης

* Σύλλογος Δαμασκηνιωτών «Η Παναγία»

* Πολιτιστικός Σύλλογος Ελατοχωριτών «Σκουτέρνα»

* Ένωση Βαβδινών Θεσσαλονίκης «Νικόλαος Γερμανός»

* Εκπολιτιστικός Μορφωτικός Σύλλογος Ελλήνων Αθιγγάνων «Η Αγάπη»

* Καλλιτεχνικό Εργαστήρι Ι.Ν. Αγίου Θεράποντα Κ. Τούμπας

* Σύλλογος «Ο Μύτικας»

* Πολιτιστικός Σύλλογος «Διόνυσος»

* Σύλλογος Βλάχων Φοιτητών Θεσσαλονίκης

* Πολιτιστικός Σύλλογος Γερακαρούς «Τα Γεράκια» 3η Ομάδα

* Μουσική Παπαφείου «Ο Μελιτεύς» – Παπάφειο Ίδρυμα

* Τμήμα σημαιοφόρων σχολείων της Β/θμιας Εκπ/σης Δήμου Θεσ/νίκης

* Δύο Λύκεια ως εκπρόσωποι της Β/βάθμιας Εκπ/σης

4η Ομάδα

* Σώμα Ελληνικού Οδηγισμού

* Σύλλογος Συνδρόμου Down

* Σώμα Ελλήνων Προσκόπων

* Σωματείο Σχολικών Τροχονόμων Μακεδονίας – Θράκης

* Ελληνική Ομάδα Διάσωσης

* Εθελοντικό Σώμα Ελλήνων Πυροσβεστών Αναδασωτών

* ΕπίλεκτηΟμάδα Ειδικών Αποστολών Δήμου Θεσσαλονίκης

* Σύλλογος Ιστορικών Στρατιωτικών Οχημάτων (Σ.Ι.Σ.Ο.)

* Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών & Διασωστών Θεσσαλονίκης

* Λέσχη Εφέδρων Ενόπλων Δυνάμεων

* Λέσχη Ελλήνων Καταδρομέων Θεσσαλονίκης

*Οργάνωση AHEPA * Ομάδα Διαχείρισης Κρίσεων (Ο.ΔΙ.Κ.)

Διάρκεια Παρέλασης 45΄

Β΄ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΤΜΗMATA Μηχανοκίνητα Μουσική ΕΛ.ΑΣ.

Ο έχων το Γενικό Πρόσταγμα με επιτελείο (4 οχήματα M/S)

Στρατονομία (12 δίκυκλα, 3 οχήματα M/S)

Μηχανοκίνητο Τάγμα Πεζικού

* Πολεμική Σημαία (1 ΤΟΜΠ Μ113Α1 + 2 Οχήματα Μ/S)

* Διοίκηση – Επιτελείο Μηχανοκίνητου Τάγματος Πεζικού(3 Οχήματα M/S)

* 1ος Μ/Κ Λόχος ΠΖ (13 ΤΟΜΠ Μ113Α1)

* 2ος Μ/Κ Λόχος ΠΖ (13 ΤΟΜΠ Μ113Α1)

* Λόχος Υποστηρίξεως Τάγματος Διμοιρίας Όλμων 4,2¨ (1 Όχημα Μ/S)

* Διμοιρία Πολυβόλων-Πυροβόλων (9 Οχήματα VBL)

* Διμοιρία Α-Τ Κ/Β MILAN-FAGOT (1 Όχημα Μ/S + 4 οχήματα Μ/S FAGOT με εικονικό βλήμα + 4 Οχήματα HUMMER με MILAN με εικονικό βλήμα)

* Διμοιρία Α-Τ Κ/Β CORNET (1 Όχημα Μ/S + 4 Οχήματα HUMMER με A-T CORNET με εικονικό βλήμα)

* Διμοιρία Α-Τ Κ/Β TOW (1 Όχημα Μ/S + 4 ITV-M-901 μετά οπλικών συστημάτων)

* Διμοιρία Όλμων 4,2’’ (1 Όχημα Μ/S + 4 TΟΜΠ Μ106 μετά των όπλων) Τεθωρακισμένα

* Πολεμική Σημαία (1 Άρμα LEO 2 HEL + 2 Οχήματα M/S)

* Διοίκηση και Επιτελείο Ε.Μ.Α. (3 Οχήματα M/S)

* 1η ΙΜΑ LEOPARD (13LEO 2 HEL)

* 2η ΙΜΑ LEOPARD (13 LEO 1-A5 + 2 LEO st περισυλλογής)

Πυροβολικό Μάχης

* Διοίκηση και Επιτελείο (3 οχήματα M/S)

* Κ.Δ.Π. (2 Αυτοκινούμενα Τ/Θ Κ.Δ.Π /Μ109)

* Α/Κ Πυρ/χία 155χιλ. (1 όχημα M/S + 6 A/K Π.Β 155 χιλ.)

* Πυρ/χία ΠΑΝΤΣΕΡ (1 όχημα Μ/S + 2 ΚΔΠ Τ/Θ Μ577 + 6 Πυροβόλα PzR 2000 GR)

* Πυρ/χία πολλαπλών εκτοξευτών Πυραύλων MLRS (1 όχημα M/S + 2 ΚΔΠ Μ577Α2 + 4 ΠΕΠ Μ270 + 2 οχήματα Μ985 με εικονικούς Φορείς ATACMS και 2 Ρυμουλκούμενα Μ26)

* Πυρ/χία Οβιδοβόλων 105χιλ. (1 όχημα M/S + 4 οχήματα HUMMER μετά ρυμ/νων οβιδοβόλων PACK) Αντιαεροπορικό Πυροβολικό

* Διοίκηση και Επιτελείο Μοίρας (3 οχήματα M/S )

* Πυρ/χία STINGER (1 όχημα Μ/S + 4 οχήματα HUMMER με STINGER)

* Πυρ/χία TOR-M1 (1όχημα M/S + 4 Oχήματα-Φορείς επι αρματοφορέων + 2 οχήματα φορείς με εικονικά βλήματα)

Μηχανικό

* Λόχος Μ/Χ (1 όχημα M/S + 2 οχήματα ΓΧ Ναρκαλιευτών + 2 οχήματα Μ812 Γ/Φ “RIBBON + 2 οχήματα διασπάσεως Ν/Π (Mine Plough) Διαβιβάσεις

* Λόχος Δ/Β (1 όχημα M/S + Ομάδες επαφής GRC-206 2 οχήματα M/S + 2 ειδικά οχήματα επικοινωνιών + 2 κλωβοί δορυφορικών συστημάτων V-SAT + 2 κλωβοί ΕΡΜΗΣ) Διμοιρία ΠBX Άμυνας

* Δρίτης (1 όχημα Μ/S)

* 2 οχήματα Μ/S με στολή επιπέδου “Γ” + 2 οχήματα Μ/S με στολή επιπέδου “Α” και “Γ” + 2 οχήματα κινητών σταθμών απολυμάνσεως MAGIRUS + 1 όχημα Μ/S ACTROS MPD 100 με στολή επιπέδου “Γ” + 2 οχήματα πολιτικού τύπου με ρυμουλκό M-GATOR) Υγειονομικό

* Λόχος Υγειονομικού (3 οχήματα M/S + 2 φορειοφόρα + 2 Ασθενοφόρα + 1 κινητό χειρουργείο).

Πολεμική Αεροπορία Πολεμική Σημαία (1 όχημα M/S)

Διοίκηση και Επιτελείο (3 οχήματα M/S) Συστοιχία Κ/Β PATRIOT ( 5 οχήματα )

Ελληνική Αστυνομία (1 όχημα + 16 δίκυκλα + 10 περιπολικά)

Πυροσβεστικό Σώμα (1 όχημα + 14 πυροσβεστικά-Υδροφόρα, Βραχιονοφόρα, Κλιμακοφόρα, ερπυστριοφόρα + 2 Ασθενοφόρα)

Πεζοπόρα Στρατιωτική Μουσική Γ΄.Σ.Σ

Τάγμα Παραγωγικών Σχολών

* Πολεμική Σημαία ΣΣΕ

* Λόχος Ευελπίδων

* Εθνική Σημαία Σ.Σ.Α.Σ.

* Διοίκηση και Επιτελείο Σ.Σ.Α.Σ.

* Διλοχία μαθητών Σ.Σ.Α.Σ.

* Πολεμική Σημαία Σ.Μ.Υ.

* Λόχος Μαθητών Σ.Μ.Υ. 71η Αερομεταφερόμενη Ταξιαρχία

* Πολεμική Σημαία

* Διοίκηση και Επιτελείο

* 2 Λόχοι Τυφεκιοφόρων

* Λόχος Υποστηρίξεως Τάγματος Μοίρα Καταδρομών

* Πολεμική Σημαία ΜΚ

* Διοίκηση και Επιτελείο Μοίρας Καταδρομών

* 2 Λόχοι Καταδρομών

* Λόχος Πεζοναυτών

* Λόχος Καταδρομών Ειδικής Σύνθεσης Πολεμικό Ναυτικό

* Στρατιωτική Μουσική Π.Ν.

* Πολεμική Σημαία Σ.Ν.Δ.

* Διοίκηση και Επιτελείο

* Διλοχία Μαθητών ΣΝΔ

* Λόχος Μαθητών ΣΜΥΝ

* Ουλαμός ΔΥΚ Πολεμική Αεροπορία Ο έχων το Γενικό Πρόσταγμα

* Πολεμική Σημαία Σ.Ι.

* Διοίκηση και Επιτελείο

* Ουλαμός Σχολής Ικάρων

* Πολεμική Σημαία Σ.Τ.Υ.Α.

* Ουλαμός Δοκίμων

* Πολεμική Σημαία Σ.Υ.Δ.

* Ουλαμός Δοκίμων Σ.Υ.Δ.

* Ουλαμός Οπλιτών Ελληνική Αστυνομία (ΕΛ.ΑΣ.)

* Πολεμική Σημαία ΕΛ.ΑΣ.

* Διοίκηση και Επιτελείο ΕΛ.ΑΣ.

* Τμήμα Δοκίμων Υπαστυνόμων Σχολής Αξ/κών ΕΛ.ΑΣ.

* Τμήμα Δοκίμων Αστυφυλάκων

* Τμήμα Γυναικών Δοκίμων Αστυφυλάκων Λιμενικό Σώμα

* Σημαία Λ.Σ

* Διοίκηση και Επιτελείο

* Λόχος Λ.Σ.

* Τμήμα Μοίρας Υποβρυχίων Αποστολών

* Τμήμα Κλιμακίου Ειδικών Αποστολών Αεροκίνητος Σχηματισμός τεσσάρων (4) Ελικοπτέρων ΑΗ-64Α (APACHE) και δύο (2) ελικοπτέρων CH-47D (CHINOOK)

Αεροκίνητος Σχηματισμός δύο (2) ελικοπτέρων S70 και δύο (2) ελικοπτέρων ΑΒ 212 του ΠΝ.

Σχηματισμοί Α/Φ Πολεμικής Αεροπορίας Αεροσκάφη F-16, MIRAZ 2000-5, F-4, A-7 (σμήνος των τεσσάρων)

Διάρκεια παρέλασης 45΄

.